Wskaźniki Skutecznego Karmienia

Pobierz ściągę ze Wskaźników Skutecznego Karmienia TU

 

czymojedzieckosienajada (1)

Waga i jej utrata po porodzie.

Od urodzenia do 6 tygodnia:

Jeżeli dziecko jest wyłącznie karmione mlekiem mamy na żądanie (nie dopajane i nie dokarmiane mm) i przybiera na wadze… to się najada.

Utrata wagi w w 3/4 dobie (w UK położna przychodzi na wizytę patronażową w 5 dobie zwykle) na poziomie 5-7% jest utratą wagi w normie fizjologicznej.

Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po 2 tygodniach. Jeśli zrobi to wcześniej to wspaniale ! W UK w 14 dobie możesz spodziewać się wizyty położnej lub health visitor.

Jeśli powyższe nie są spełnione, czas byś… zadzwoniła po konsultanta laktacyjnego (mogą nazywać się: Breastfeeding Councillor, Breastfeeding Consultant lub Breastfeeding Coordinator).

Waga dziecka po 6 tygodniu:

Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem mamy na żądanie i przybiera na wadze, to najada się.
Widełlki przybierania na wadze dla dzieci karmionych mlekiem mamy są następujące:
0-3 miesiące: 26–31 g/dobę
3-6 miesięcy: 17–18 g/dobę
6-9 miesięcy: 12–13 g/dobę
9-12 miesięcy: 9 g/dobę
*zobacz siatki WHO dla dzieci karmionych piersią.

Najlepiej jest aby po 2 tygodniu nadal (można raz w tygodniu do momentu ustabilizowania się laktacji/6-8 tygodnia) ważyć dziecko w swojej klinice/children’s centre. Czy wiesz gdzie to robić? Jeśli nie to na to pytanie odpowie położna prowadząca ciąże. Takie miejsca są ogólnie dostępne, darmowe i naprawdę korzystajcie z nich.

 

czymojedzieckosienajada (2)

Mokre Pieluszki

Od urodzenia:
Od urodzenia do 2 dnia życia dziecka mokrych pieluszek może być bardzo mało, spodziewamy się w 2 dobie do 2 mokrych pieluszek. Może być ich trochę więcej jeśli podczas porodu otrzymywałaś kroplówkę z płynami. Z każdym dniem mokrych pieluszek będzie coraz więcej.
Dzień trzeci i czwarty: 3 lub więcej mokrych pieluszek
Dzień piąty: 6 lub więcej mokrych pieluszek.
Mówimy tu o ilości w ciągu 24h.

‼️ Jeżeli Twoje dziecko moczy mniej mokrych pieluszek to… przystawiaj częściej lub wybudzaj dziecko w nocy częściej.

‼️ UWAGA! Do 4-5 tygodnia uznaje się, ze powinniśmy dziecko BUDZIĆ na karmienia w dzień co 2-3 godziny – a w nocy 3-4 godziny.

CZASAMI się zdarza, że w pieluszce dziecka w pierwszym tygodniu znajdziesz kryształki kwasu moczowego. Mogą one powodować różowe, czerwone lub pomarańczowe zabarwienie moczu noworodka. Nie ma powodu do paniki z tego powodu – oznacza to, ze warto przyjrzeć się karmieniom i zwiększyć ich częstotliwość a mocz będzie rzadszy i będzie go więcej, i nie tylko kryszatałki znikną ale i laktacja rozchula się na dobre.

Po pierwszym tygodniu do 6 tygodnia:
Mocz powinien już być bardzo jasny i praktycznie nie mieć zapachu.

Po 6 tygodniach:
Nadal może być potrzebne zmienianie pieluchy dziecku w nocy. Pielucha po nocy może być ciężka. Łatwo przeoczyć moment zmiany pieluch na większy rozmiar, zazwyczaj kończy to się przeciekaniem pieluch. Aby dobrać odpowiedni rozmiar (pieluchy jednorazowe) Zobacz na przód pieluchy, zapięcie z dwóch stron nie powinno wchodzić na obrazek ani nie powinno być na skrajnych bokach. Pamiętaj też o poprawnym wywijaniu falbanek pieluch. Niektóre pieluchy mają podręczny paseczek, który z żółtego robi się niebieski wraz z zapełnieniem pieluchy.

 

szkolarodzenia.uk (4)

Brudne Pieluszki

Od urodzenia:
Mówi się, że po porodzie dziecko brudzi tyle pieluch ile ma dni. Czyli jedna kupa pierwszego dnia, dwie kupy w 2 dniu i tak dalej. Na początku jest w nim tylko smółka – czyli meconium. Czarna kupa jest uporczywa do doprania i zmycia (wiem coś o tym!) Z każdym dniem kupy robią się coraz jaśniejsze. Z czarnych zielonkawe i pomarańczowe-żółte.

Po 4 dniu:
Po dniu czwartym możemy się spodziewać przynajmniej 3-4 kup dziennie. Niektóre dzieci robią kupę co karmienie a inne tylko 3 kupy na dobę (karmień może być od 8-12 w ciągu doby więc jak Wam się trafił egzemplarz srutający kiedy się relaksuje ssaniem… to macie sporo przewijania przed sobą 😜). Normalna kupa to taka, która jest dosyć rzadka, żółta, musztardowa może mieć jakby ziarenka, zbite cząstki wielkości ziaren ryżu. W kupie nie powinno być już meconium.
EDIT: Możemy się spodziewać 2-4 kup ale 2 – to minimum którego musimy się spodziewać – dziękuję LaktoMoc za pozytywne uwagi  ps. Jak rodzicie w Manchester to możecie spotkać Kingę na oddziale poporodowym 

Po 6 tygodniach:
Teraz dopiero zaczyna się przygoda z kupą. Niekóre dzieciw chodzą w rytm i robią jedną – trzy kupy dziennie. Codziennie. Inne robią kupę na 5-10 dni (!) A inne robią tak nieregularnie, że nie da się przewidzieć – jednego dnia zrobią trzy a potem przed 2 dni nic by nadrobić kupą jedną codziennie przez kilka dni by znów przestać robić na kilka dni. Dooki kupę robią z łatwością, nie jest ona zbita twarda (w bobki) to wszystko jest w (ich) normie. Dzieci karmione wyłącznie piersią praktycznie nie miewają zatwardzeń. Ten problem ich nie dotyczy ze względu na wyjątkowy skład mleka mamy i obecność cukrów prebiotycznych – oligosacharydów (nie ulegają trawieniu) ułatwiają wzrost prawidłowej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka.

🏥 Skonsultuj się z Midwife lub doradcą laktacyjnym (w zależności od rejonu w którym mieszkasz mogą nazywać się – użyj wyszukiwarki google by zlokalizować odpowiednią osobę lub zadzwoń do swojej Midwife/HV – Breastfeeding Coucillor, Breastfeeding Consultant, Breast/Feeding Specialist lub Breastfeeding Coordinator) jeśli:

🏥 Dziecko po 4 dniu nadal ma bardzo ciemne/brązowe/czarne kupki i robi je rzadko lub wcale,
🏥 Dziecko jest karmione wyłącznie piersią i robi dużo/stale zielone kupy (lub/i ciągnące się jak białko surowego jaja) (po 4 dniu) – może to oznaczać: wrażliwośc na składnik mleka mamy, nietolerancje, obecność wirusa, dużą ilośc pobieranej laktozy. Zielona kupa od czasu do czasu, jednorazowo może się trafić – nie panikuj!
🏥 W kupce dziecka znajdziesz krew: może to być oznaka: dziecko ma zatwardzenia i ciężko mu zrobić kupkę, alergia pokarmowa, masz uszkodzenia sutka lub brodawki, podczas infekcji rotawirusem lub salmonellą. Większośc przypadków krwi w kupie pozostaje nie wyjaśniona i znika sama tak nagle jak się pojawiła. Nie panikuj! – Obserwuj dziecko!

💩 LINKI
Uwaga obrazy (!) – Jak wygląda kupa noworodka:
http://www.breastfeedingmaterials.com/view-breastfed-baby-s…
O zielonych kupach: http://www.mother-2-mother.com/cc-baby-A.htm
Nietolerancje i Alergie u dzieci karmionych piersią: https://kellymom.com/health/baby-health/food-sensitivity/

 

szkolarodzenia.uk (5)czymojedzieckosienajadaPDF

Oznaki Głodu

🥒 Cool as cucumber – czyli wczesne oznaki głodu:
Dziecko cmoka, zaciska lub oblizuje usta.
Otwiera i zamyka buzie (trochę jak rybka)
Widoczny odruch ssania – ssie usta, język, swoje rączki, Twoją bluzkę, próbuje się dossać do ręki jeśli niesiesz dziecko.

☀️ It’s getting hot in here – czyli aktywne oznaki głodu:
Dziecko próbuje sie ułożyć na klatce piersiowej osoby, która je aktualnie trzyma.
Próbuje się ułożyć w pozycji do karmienia piersią, ciągnie Cię za ubranie.
Kręci się, wierci, jest niespokojne ruchowo.
Uderza w Ciebie buzią albo rączką rytmicznie, może być w klatkę piersiową lub ramie – w zależności w jaki sposób nosisz dziecko.
Marudzi lub/i oddycha szybciej.

🔥 I’m on fire! – czyli późne oznaki głodu:
Pamiętaj by uspokoić dziecko przed przystawieniem do piersi.
Dziecko rzuca głową z boku na bok.
Płacze.

Uwaga!
Po 6 – 8 tygodniu ssanie rączek nie musi oznaczać głodu. Nie musi też od razu oznaczać ząbkowania. Powód dla którego dziecko pcha do buzi rączki jest prosty – odkryło, że je ma! Tak samo prosty jest powód dla którego dziecko 3-4 miesięczne śledzi z zapałem Ciebie kiedy jesz. Nie znaczy to, że jest głodne. Nie znaczy, że jest gotowe na rozszerzanie diety bo chce jeść. Znaczy to, że odkryło swoje ręce i to jak fajnie jest coś ssać. A teraz odktywa, że Ty coś wsadzasz do buzi. I uwierz mi jakbyś żuła kawałek buta też by chciało 😆

LINKI
Filmik pokazujący przykłady i oznaki głodu: https://www.youtube.com/watch?v=cY2E9efdfUw

 

czymojedzieckosienajada

Oznaki Najedzenia – czyli po czym poznać, że moje dziecko zjada wystarczająco dużo.

Jest w nas trochę, taka potrzeba kontroli. Czasami słyszę od rodziców, że lepiej karmić piersią inaczej. Czyli odciągać, karmić butelką. Bo przynajmniej widać ile dziecko zjada. Problem polega na tym, że:

  • To strasznie niewygodne, żmudne i męczące – odciągać, myć butelki, karmić i tak w kołko…
  • Karmienie prosto z piersi ma swoje zalety zdrowotne dla dziecka, dzięki temu nasze ciało może idealnie dopasować mleko i przeciwciała do naszego dziecka.

Mleko mamy jest najlepsze – to fakt. Jak kolwiek karmisz swoje dziecko – napewno robisz to z miłością.

Opowiem Wam jakie są oznaki nasycenia, czego możecie wypatrywać.

  •  Twoje piersi po karmieniu wydają się lżejsze, mniej pełne.
  • Dziecko wydaje się być spokojniejsze, może od razu zasnąć.
  • Dziecko puszcza pierś „odpada” od niej – nie podejmuje prób poszukiwania piersi.
  • Odwraca buzie za każdym razem jak próbujesz przystawiać ponownie.
  • Przyjrzyj się dłoniom, rączki są zrelaksowane – nie zaciśnięte.
  • Dziecko wygląda jakby było „upite” mlekiem – „milk drunk” 😆

Dodatkowe linki:
Jak wygląda najedzone dziecko: https://www.youtube.com/watch?v=En50oEsm6BE
Wskazówki jak rozpoznać czy dziecko jest głodne: https://www.youtube.com/watch?v=y1uRT_Vo2kI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s