Ciąża od A do Z – F jak Foliany

Zapraszam serdecznie na cykl Ciąża od A do Z

Wszystkie wpisy znajdziesz po tagu AZ

 

O kwasie foliowym w ciąży można przeczytać wszędzie. Tak naprawdę mamy do czynienia z folianami, których brak w okresie poprzedzającym ciążę i w pierwszych tygodniach może być groźny dla rozwijającego się płodu.

Badania wykazały, że u kobiet które urodziły już w przeszłości dziecko z wadą układu nerwowego, uzupełnienie folacyny poprzez suplementacje w kolejnych ciążach zmniejszyło ryzyko wystąpienia takiej samej wady o 58 – 100%.

Kwas foliowy czy foliany? A czym jest folacyna?

Folacyna czyli foliany. Syntetyczna wersja tego suplementu to kwas foliowy.

Dlaczego folacyna jest taka istotna?

 

Folacyna bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych. substancji niezbędnych do prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu. Po zapłodnieniu zapotrzebowanie na foliany zwiększa się o ponad połowę.

 

Gdzie znaleźć dobre źródło folianów?

Głównie w zielonych warzywach liściastych, niestety wiele badań mówi o tym, że foliany w postaci naturalnej wchłaniają się dużo gorzej niż kwas foliowy.

Kwas foliowy znajdziesz w:
sałata, szpinak, nać pietruszki, jarmuż, brokuły, owoce cytrusowe, wątroba, pełne ziarna zbóż.

 

Rekomendowanym jest aby już podczas starań o poczęcie mama przyjmować kwas foliowy w formie suplementu diety. Warto omówić to z lekarzem prowadzącym ciąże a nawet zrobić badania oznaczające poziom folacyny u mamy aby dobrać odpowiednią suplementację. Ogólne zalecenia dla kobiet mówią o spożywaniu 0.4mg kwasu foliowego przez kobietę planująca zajscie w ciaze, przynajmniej do 12 tygodnia ciąży. Jeżeli kobieta planujaca ciąże w przeszłosci urodziła dziecko z wadą układu nerwowego, powinna, pod opieka lekarska (badania poziomu kwasu foliowego) przyjmować 4.0mg kwasu, również przed poczęciem przynajmniej do 12 tygodnia ciąży.

Zalecane dzienne spożycie folacyny w stanie ciąży wynosi 600 mikrogramów, natomiast kobiety karmiące piersią 500.

Kwas foliowy jest wchłaniany z przewodu pokarmowego głównie do wątroby i tam jest magazynowany, zapasy mogą wystarczyć nawet na 3-4 miesiące.

Z uwagi na to, że mało kobiet udaje się na wizyte lekarska przed planowym zajściem w ciążę w Stanach zjednoczonych od 1998 roku rozpoczęto masowe wzbogacanie mąki kwasem foliowym. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji, jednak po zastosowaniu jej zauważono spadek występowania wad układu nerwowego u około 19% noworodków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s