Opieka nad ciężarna w Wielkiej Brytanii – krok po kroku

Po potwierdzeniu ciąży, kiedy minął już Twój termin miesiączki, zadzwoń do kliniki, poinformuj ich, że jesteś w ciąży i poproś o umówienie na wizytę do poloznej. W niektórych klinikach nadal praktykuje się aby mama najpierw spotkała się z GP (lekarz pierwszego kontaktu) a on dopiero kieruje na wizytę u położnej. Wizyty te są umawiane zwykle na po 8 tygodniu ciąży. Dlatego dzwoniąc do kliniki uzbrój się w swoje dane oraz datę ostatniej miesiączki. dzięki temu pani w recepcji będzie mogła umówić Cię na odpowiedni termin.

Jeśli w klinice pierwszy kontakt jest wizyta u GP zazwyczaj można spodziewać się wizyty wcześniej niż 8 tydzień. Na takiej wizycie lekarz zrobi wywiad ustny na temat uwarunkowań środowiskowych, przebiegu poprzednich ciąż, twojego samopoczucia oraz zaleci odpowiednie suplementy. Odpowie też na pytania odnośnie prowadzenia Twojej ciąży. Nie przeprowadza się rutynowo żadnych badań wewnętrznych, lekarz również nie dysponuje żadnym sprzętem do diagnostyki usg.

 • PIERWSZA WIZYTA U POLOŻNEJ.

Pierwsza wizyta u poloznej, to w głównej mierze założenie karty Twojej ciąży, jest to bardzo obszerna dokumentacja na temat Twojego zdrowia. W tej karcie będą wszelkie Twoje badania, usg i adnotacje od profesjonalistów którzy będą się Tobą zajmować w ciazy, wazne zebys zawsze brała ze sobą kartę na wszelkie wizyty u specjalistów.

Położna przekaże Ci informacje na temat prowadzenia ciąży w Twojej klinice, na temat testów i badań jakie bedziesz miala w trakcie trwania ciąży. Bardzo wazne zebys byla szczera z polozna i opowiedziała jej o wszelkich problemach w poprzednich ciążach, o przebiegu poprzednich porodów oraz ciąż.

 • WIZYTA U POŁOŻNEJ BĄDŹ KONSULTANTA 8 – 12 TYDZIEŃ CIĄŻY.

To ważna wizyta, podczas niej położna powinna Cię zważyć i zmierzyć aby obliczyć Twoje BMI. Mozesz sie spodziewac ze bedzie chciała zbadać Twój mocz, dlatego zanim udasz się na tą wizytę skontaktuj się z klinika i zapytaj czy i gdzie mozesz uzyskac pojemnik na mocz (zwykle dostępne za darmo w recepcji) i czy będzie potrzebny na tej wizycie (jeżeli nie zostałeś o tym poinformowana wcześniej). Podczas tej wizyty powinnaś również zostać skierowana na scan (usg) który powinien się odbyć między 11-13 tygodniem w celu ustalenia daty porodu (poza ta z miesiączki). Usg te jest najbardziej wiarygodne w ustalaniu wielkości dziecka i wieku dziecka, każde następne usg niesie już szanse sporego błędu,  gdyż dzieci rosną mniej więcej tak samo do 13 tygodnia a potem wkraczają już czynniki genetyczne, środowiskowe. Zmiana daty porodu na podstawie kolejnych usg jest bezzasadna.

Na tej wizycie mozesz tez liczyc na to że zostanie pobrana krew do badań.

 • WIZYTA 14-16 TYDZIEŃ CIĄŻY.

Jest to wizyta, która zazwyczaj wyznacza się po wykonanym usg datującym. położna zrobi notatki, pobierze Twój mocz, zmierzy ciśnienie, ewentualnie Cie zważy chyba ze nie wyrażasz zgody. Na tej wizycie dostaniesz również skierowanie na usg w 18-21 tygodniu.

 • WIZYTA 21-25 TYDZIEŃ.

Na tej wizycie położna przedyskutuje z Tobą wyniki usg, zbada ciśnienie, pobierze mocz do próby, ewentualnie krew jeśli jest taka potrzeba. Na tej wizycie również możesz zostać poproszona o położenie się i rozebranie, położna posłucha serduszka, sprawdzi pozycja dziecka i zmierzy Twój brzuch od końca żeber do spojenia łonowego. Wynik naniesie na wykres przygotowany specjalnie dla Ciebie.

 • WIZYTA NA 28 TYGODNI.

Położna: zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę. Jeśli cokolwiek będzie ja martwić/niepokoić będziecie mogli o tym porozmawiać, ewentualnie skieruje Cię na dodatkowy scan (growth scan) i na wizytę u konsultanta, jeśli nie będziesz mieć obiekcji.

 • WIZYTA NA 30-31 TYDZIEŃ.

Położna: zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę. Porozmawia z Tobą na temat Twojego planu porodu, zapyta o Twoje preferencje i plany dotyczące miejsca narodzin.

 • WIZYTA NA 34 – 35 TYGODNI.

Od tej wizyty każde kolejne będą co 2 tygodnie, czesciej jesli jestes pod opieka konsultanta. Położna: zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę.

 • WIZYTA NA 36 – 37 TYGODNI.

Jako że zbliżasz się już do pełnego terminu ( donoszona ciąża to czas między 37-42 tygodniem) położna powinna porozmawiać z Tobą na temat porodu, plan porodu, miejsca porodu – jeśli planujesz poród domowy, zabookuje rowniez kolejna wizyte w Twoim domu – jeśli planujesz poród szpitalny/centrum narodzin odwiedzi Cię health visitor.

Na wizycie, położna:  zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę. Sprawdzi pozycje dziecka w brzuchu. Zaoferuje dodatkowe badania i testy jeśli to konieczne. Skieruje Cię do konsultanta jesli bedzie miala jakies watpliwosci, ewentualnie przy pozycji pośladkowej przedstawi Ci opcje (ćwiczenia, obrót zewnętrzny)

 • WIZYTA NA 38 TYGODNI.

Położna: zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę. Sprawdzi pozycje dziecka w brzuchu. Zaoferuje dodatkowe badania i testy jeśli to konieczne.

 • WIZYTA NA 40 TYGODNI.

Położna: zmierzy Ci ciśnienie, weźmie mocz do badania, pobierze krew – jesli jest to potrzebne i zmierzy Ci brzuch jak wcześniej – nanosząc wyniki na siatkę. Sprawdzi pozycje dziecka w brzuchu. Zaoferuje dodatkowe badania i testy jeśli to konieczne. Położna da Ci wskazówki jak można wspomóc dziecko w przyjęciu optymalnej pozycji, poinformuje o ćwiczeniach i naturalnych sposobach indukowania porodu.

 • WIZYTA NA 41 TYGODNI.

Położna może skierować Cię na usg by sprawdzić przepływy i stan wód. Również możesz zostać skierowana na rozmowę z konsultantem aby dowiedzieć się o swoich opcjach. Położna może zaoferować Ci masaż szyjki macicy, jeśli nie jesteś pewna lub obawiasz się ingerencji masz prawo odmówić wszelkich zabiegów. Donoszona ciąża to okres pomiędzy 37 a 42 tygodniem. Położna przedyskutuje z Tobą jakie są możliwe sposoby indukowania porodu w Twojej sytuacji.

 • WIZYTA NA 42 TYDZIEŃ.

Położna zaproponuje Ci wywołanie porodu, jeśli nie zgadzasz się na zabiegi (a masz takie prawo) możesz się spodziewać zwiększonego monitorowania, codzienne ktg, scany co kilka dni w celu ocenienia stanu dzien. Pamiętaj to wszystko jest darmowe i masz prawo z tego skorzystać. Masz prawo też do podjęcia decyzji, która ma bazować na faktach a nie sugerowana strachem ze cos moze sie stac (pytaj, co? dlaczego mialoby sie stac? jaki jest stan dziecka? jaki jest stan łożyska? jaki jest stan wód?)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s