3 faza porodu – o rodzeniu łożyska

3 faza porodu – o rodzeniu łożyska

Łożysko – lac. placenta

Co to jest Łożysko i do czego służy?

“Przejściowy narząd płodowy występujący u ssaków łożyskowych, który tworzy się z kosmówki i błony śluzowej macicy. Kosmki kosmówki zagłębiają się i łączą z błoną macicy. Łożysko powstaje z tkanki łącznej, błony śluzowej macicy (część matczyna) oraz z zewnętrznej warstwy komórek otaczających zarodek. Od strony matczynej łożysko składa się z wielu zrazików, od strony płodowej jest gładkie.

Za pomocą łożyska zarodek otrzymuje z krwi matki pokarm i tlen, a oddaje dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii. Krew matki i płodu nie miesza się, ale do krwi płodu mogą się przedostać dzięki łożysku (za pomocą splotu naczyń krwionośnych – pępowiny) składniki odżywcze, witaminy i przeciwciała, a także niektóre wirusy, antybiotyki i in.

Popłód to łożysko razem z błonami płodowymi i pępowiną.”₁

 

Trzecia faza porodu zazwyczaj w szpitalach jest prowadzona przez tzw. active management. W swoim planie porodu mozesz zaznaczyc ze nie zgadzasz się na takie przeprowadzenie 3 fazy porodu.

Ważne jest też czy Twój poród był indukowany, podanie sztucznej oksytocyny (pitocin) blokuje wydzielanie tej naturalnej – stąd problemy z laktacja ale też może być utrudniona czynność skurczowa, która normalnie prowadzi wydalenie łożyska.

 

Co jest bardzo istotne, w łożysku po porodzie nadal krąży około 30/40% krwi Twojego dziecka (Trwają obecnie badania by potwierdzić czy wczesne odpępnienie – praktykowane praktycznie od początków istnienia oddziałów położniczych-nie jest przyczyna krwawień do mózgu i anemii w wieku niemowlęcym). Dlatego tak ważne jest późne odpępnienie. Możesz nawet poczekać z przecięciem pępowiny do momentu urodzenia się łożyska. Zabiegi te (a raczej brak zabiegów) można przeprowadzić bez względu na sposób porodu! Czy w wodzie, czy naturalnie a nawet podczas cesarskiego cięcia.

 

Czy można przeprowadzić późne odpowiednie gdy dziecko rodzi sie z pepowina owinieta wokolo szyi?

Tak. Prawie 30% dzieci rodzi sie z pepowina owinieta o jakas czesc ciala dziecka (głównie glowe). Czasami w takim przypadku pępowina może wydawać się nie wypełniona krwią, jednak po odwinięciu i kilku sekundach zacznie tętnić. Co może prowadzić do mylnego założenia że można już przeciąć ja.

 

Co w sytuacji kiedy dziecko wymaga pomocy, odśluzowania?

Wyobraźmy sobie że w łożysku jest około 30% krwi naszego dziecka, razem z ogromna iloscia przeciwcial i tlenem! który wciąż podróżuje do dziecka ta droga. Więc tym bardziej w problemach  z oddechem – czy przy odśluzowaniu, powinno się dziecko ułożyć przy matce, tak aby cała krew mogła spokojnie przepłynąć do dziecka. Czy nie byłoby to rozsądne działanie? Czesto jakies procedury nie są wykonywane dlatego że ma to podłoże merytoryczne ale dlatego że np stół do obsługi noworodka jest ustawiony po drugiej stronie pokoju. Czy to wystarczający argument i powód by odcinać pępowinę przedwcześnie i oddalać się z dzieckiem od matki?

 

Czy mogę urodzić łożysko naturalnie jeśli poród zostal wywolany?

Nie zaleca się przeprowadzenia naturalnej trzeciej fazy porodu po indukcji sztuczna oksytocyna, związane jest to z działaniem blokującym wydzielanie oksytocyny przez matke. Może dojść do krwawienia. Oczywiście położne dysponują zastrzykami które mogą podać w razie w krwawienia, jednak z uwagi na bardzo duze prawdopodobienstwo ze lozysko nie odklei się całe zaleca się profilaktycznie użycie leku zwanego uterotonikiem.

 

Jak karmić jeśli pępowina wciąż tętni, czy czekać?

Najlepszy schemat to ten gdy po urodzeniu dziecka możesz je przystawić do piersi, krew przechodzi do dziecka a przystawienie do piersi wyrzuca duże ilości oksytocyny która powoduje skurcze macicy potrzebne do urodzenia łożyska. Lozysko sie rodzi i położna dokonuje oceny jego a następnie przecina pępowinę która od dawna już nie tętni. Urodzenie łożyska zajmuje okolo 1 godzine. Kontakt skin to skin powinien trwać nieprzerwanie od porodu 2 godziny, więc jest to zupełnie wykonalne zamierzenie, które możesz zawrzeć w planie porodu.

 

Czy są jakieś czynniki sprzyjające naturalnemu rodzeniu się łożyska?

 • Pozycja wertykalna

 • Karmienie piersią bezpośrednio po porodzie

 • Otoczenie rodzącej powinno być utrzymywane pow 22 stopni, Zimno może skutkować w wyrzucie adrenaliny

 • Stymulacja sutków

 • skin to skin

 

Jaki jest czas oczekiwania na poród łożyska?

Zrodla podaja ze godzina i 30 minut to normalny fizjologiczny okres na urodzenie łożyska. Znamy historie porodów w wodzie gdzie mama wychodząc z basenu by urodzić łożysko została zaskoczona głośnym chlup. Ale też wiele doświadczonych położnych zna z doświadczenia sytuacje gdy łożysko rodzi się po kilku a nawet kilkunastu godzinach bez większej utraty krwi czy innych powikłań.

 

Gdy czas mija a łożysko nadal nie zostało urodzone, jakie sa procedury?

Głównie używa się uterotoniku który powoduje skurcze macicy, łożysko odkleja się. Zwykle położna stosuje dodatkowo po podaniu zastrzyku masaż macicy przez powłoki brzuszne oraz delikatnie pociąga za pępowinę aby pomóc łożysku się wyślizgnąć z macicy. Te procedury są prowadzone od kilku dekad w celu zmniejszenia krwawienia. Jednakże najnowsze badania pokazują że może być zupełnie odwrotnie a dodatkowe interwencje w tej materii mogą sprzyjać krwawieniu po porodzie, odklejeniu się łożyska nie w całości – co jest bardzo groźne dla mamy i skutkuje przerwaniem procesu skin to skin – skierowaniem na zabieg łyżeczkowania. Z kolei zabieg łyżeczkowania powoduje że mogą powstać mikro blizny, które przy kolejnych ciążach mogą nieść ryzyko przyklejające się łożyska lub innych zaburzeń 3 fazy porodu. Zamieszczenie informacji o przebiegu okresu po porodzie jest kluczowe, taki plan porodu może zrobić mama zarówno cc jak i sn.

 

W jakich sytuacjach użycie uterotoniku jest rekomendowane?

Wg badań z całego świata można wyróżnić kilka sytuacji, które stawiają mamę pod ryzykiem nadmiernego krwawienia i innych komplikacji.
Główne z nich to:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi u matki

 • utrzymujące się bądź nawracające krwawienia nieznanego pochodzenia w trakcie ciąży

 • interwencje w trzeciej fazie porodu w poprzednich porodach (trzeba mieć na uwadze że często komplikacje w trzeciej fazie porodu mogą być spowodowane interwencjami w pierwszej lub drugiej fazie porodu jak np. wywołanie porodu, pozycja leżąca, nacięcie krocza)

 • anemia

 • ciąża mnoga

 • przedłużający się poród (powyżej 30 godzin od regularnych skurczy)

 • bardzo szybki poród

 • wywołanie porodu poprzez podanie oksytocyny

 

Główne skutki uboczne podania uterotoniku aby przyspieszyc porod łożyska:

Najczęściej opisywane w badaniach w literaturze są:

 • bóle głowy,

 • zawroty glowy, mdlosci, wymioty,

 • bóle pleców i nóg,

 • wzrost ciśnienia krwi,

 • Zatrzymanie Łożyska i błon płodowych poprzez zamknięcie szyjki macicy,

 • kołatanie serca, arytmia,

 • Niektóre badania sugerują i np W Nowej Zelandii praktykuje się by zastrzyk podawać po ustąpieniu tętnienia jakoby miał on przenikać do krwi dziecka. W UK zastrzyk podaje się (jeśli jest konieczność) od razu i angielski NHS nie dopatrzył się by ilosci ktore moglyby sie przedostac były szkodliwe dla dziecka. Niektore zrodla podaja ze uterotonic który przeniknie do dziecka może powodować kolki u dziecka.₄

“When cord clamping is delayed the optimal timing for administration of the uterotonic is currently unknown and the effect of the administration of an uterotonic on neonatal health when given prior to clamping of the cord is also unknown. Until further evidence to support practice is collated, it is advised that the uterotonic drug of choice be administered after the cord has been clamped and cut.  The placenta is born by maternal effort or controlled ”₅

 

 

O przebiegu trzeciej fazy porodu jest ogromna ilość publikacji, warto zapoznać się zwłaszcza z efektami ubocznymi podawania uterotoniku. Pisząc to mam na myśli sytuacje również, gdy mama w planie porodu umieszcza informacje o tym, że nie życzy sobie tego zabiegu. W trakcie akcji porodowej może jednak być konieczna zgoda na ten zabieg, posiadając wiedzę o efektach ubocznych mama moze sie przygotowac na to co ja moze spotkac i wyposażyć się w narzędzia które pozwolą jej na przejście tego procesu bez wiekszych problemow.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł , udostepnij proszę.  Po więcej informacji zapraszam Cię na kurs „Szkoła Rodzenia” wszystkie informacje znajdziesz w zakładce Usługi

 

 

 

 

 

 

Źródła:
 1. Wikipedia, Łożysko (anatomia);
 2. Birthing Your Placenta, Aims, 2011
 3. Birth and Breastfeeding, M.Odent
 4. Fact sheets: Uterotonic drugs for the prevention and treatment of postpartum hemorrhage, Prevention of Postpartum Hemorrhage Initiative (POPPHI) , e Office of Health, Infectious Diseases and Nutrition, Bureau for Global Health, US Agency for International Development, 2008
 5. Guidelines, Facilitating the Birth of the Placenta, The New Zealand College of Midwives (Inc), 2013
Photo Credit: Etsy VivaDoula shop

Update March 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s